Povrce, voce i cvece
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Povrce, voce i cvece

Forum o povrcu, vocu i cvecu


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Mediteranski lekovit paradajz

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Mediteranski lekovit paradajz Empty Mediteranski lekovit paradajz Uto Dec 25, 2012 9:09 pm

Admin

Admin
Admin

Mediteranski paradajz raste i gaji se na otvorenom i nije za staklene baste. Paradajz je cvrst, ima nepravilnan oblik sa mesnatim telom i jedva po neko seme unutar paradajza, pa se zato koristi za pripremu sosova i kecapa-prosto je nezamenjljiv. Ova sorta paradajza je u italiji rado vidjeno povrce u svakoj basti jer kao sto i sami znate kod njih se sos od paradajza redovno konzumira uz razne paste koje pripremaju i sama osnova pizze je sa sosom od paradajza. To nije jedini razlog zasto ga italijani vole.

Lekovitost biljke

Ako niste znali italijani su najdugovecniji narod na Balkanu i to sve zahvaljujuci biljkama, a ovaj paradajz je izuzetno lekovit. Ima vise desetina antioksidanata ukljucujuci vitamine A, C i E, likopena, beta karotina, kalijumom i gvozdjem sto sve skupa stimulise imuni sistem organizma.

Moje misljenje je da od ovog paradajza nema zdravijeg, a usto nema puno semena i nije voden sto domacice dobro znaju sta to znaci kada ostavljaju zimnicu. Moje iskrene i tople preporuke za gajenje ove sorte paradajza!!!

Setva

Kao i sve sorte paradajza i ova trazi dosta vode tako da je potrebno redovno zalivanje kako bi plod bio sto krupniji. Od 16-18 nedelje nakon setve pocinje berba i traje sve do kraja godine u zavisnosti kada se poseje u tople leje, pa ako zelite za jesenju utrosnju onda morate posejati aprila meseca, a za letnju utrosnju februara.


Seje se u tople leje od februara do aprila, a onda se pikira na otvorenom sa tim da razmak izmedju paradajza bude 60-70cm a izmedju vrsta i do 80cm do 1m jer je biljka visoka i snazna, a sam paradajz je velicine od 250gr, pa i vise grama u zavisnosti od same zemlje na kojoj se uzgaja. Obicno 4 paradajza kada se stave na vagu izmere preko 1kg.


Info tel: 064/96 888 50


Mediteranski lekovit paradajz Origin10

https://seme.serbianforum.info

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu